پدر پویا تابعی: بیش از دو سال تلاش کردیم تا فرزندمان را ببینیم، اما نشد!

  • ۳ ماه قبل

دیدبان حقوق بشر کردستان ایران در ادامه گفتگوهای مستمر خود با خانواده قربانیان جنایات گروه پ ک ک/ پژاک با پدر «پوریا تابعی» یکی از اعضای پژاک، گفتگویی را ترتیب داده است.

به نظر می رسد قطار پ ک ک/پژاک برای مرگ کودکان و جوانان کرد قصد توقف ندارد.

رویکرد گروه های شبه نظامی چون پژاک در استفاده از کودکان در جنگ، بر خلاف تعهدی است که آنها در «کنوانسیون ژنو» مبنی بر عدم استفاده از کودکان کمتر از ۱۸ سال داشتند.

شاید بتوان فریب و ربایش نوجوانان، جوانان و البته کودکان کُرد و سپس مسلح کردن و استفاده از آنها برای اغراض و منافع رهبران گروه های شبه نظامی چون پژاک و پ ک ک را تنها دستاورد و هدیه مدعیان دفاع از حقوق مردم کُرد دانست.

در واقع این اقدامی ناقض حقوق بشری است که این گروه ها به طور مستمر به انجام آن اصرار می ورزند.

در حالی که در دنیا خشونت مطرود است و مسائل از طریق دیپلماسی، گفتگو و صحبت با انسان های دیگر حل و فصل می شود، اما پژاک، شاخه «پ ک ک»، برای ترویج خشونت همچنان تلاش می‌کند تا تعداد بیشتری از جوانان کرد را به کام مرگ بفرستد.

اغلب این کودکان (افراد کمتر از ۱۸ سال) با زور و تهدید، وابستگی به مواد مخدر یا پرداخت پول به کار گرفته می‌شوند.

از آنجا که کودکان خیلی راحت تحت تاثیر قرار می‌گیرند به راحتی هم در دام پ.ک.ک گرفتار می‌شوند. برای نمونه در راه مدرسه دزدیده می‌شوند یا آنها را فریب می‌دهند، یا خانواده مستأصل از فقر را راضی می‌کنند که فرزندان را با مبلغی ناچیز در اختیار آنها قرار دهند.

از سوی دیگر پ.ک.ک با قربانی کردن کودکان به راحتی می‌توانند به اهداف خود برسند، چرا که کودکان نسبت به بزرگسالان برداشت کمتری از فاجعه در میادین جنگی دارند و به عبارتی دیگر جسورتر هستند.

گاهی کارهای خطرناکی را انجام می‌دهند که بزرگسالان حاضر به انجام آن نیستند. جاسوسی می‌کنند، یا مواد منفجره را براحتی حمل می‌کنند.

یکی از همین کودکان «پویا تابعی» است.

متن کامل گفتگو با پدر پویا تابعی به شرح زیر است:

پویا جان دو سال و سه ماه از خبر مرگ تو در سری کانی میگذرد.

سخت است اگر راست هم باشد اما باور نکردیم. دو سال و سه ماه تلاش کردیم به هر نحوی صدا و تصویر تو را ببینم اما ممکن نبود.

از طریق این ویدیو از کانال های خبری یا حکومتی درخواست دارم که صدا و تصویر تو را به ما برسانند.

پویا جان تو میدانی هر پدر و مادری آرزو دارند فرزندشان در کنار آنها باشد.

موفقیت و سربلندی فرزند آرزوی هر پدر و مادری است. در صحبت پدر و مادر بروی فرزندش باز است و هر پدر و مادری کامل بودن فرزندش را خواستار است.

تو تصمیم درست و عاقلانه بگیر، اگر خواستی برگردی آغوش باز ما آماده قبول و پذیرفتن تو هست.

اگر نیامدن به نفع تو است باز تصمیم با خودت. خدا به همرات.

وقتی به خدا می‌سپارمت بدان هیچ جا تنها نیستی، اما سعی کن صدا و تصویر خودت را به ما نشان دهی و با ما ملاقات کنی. به امید دیدار خدا نگهدار و حافظت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کُردی

آخرین مطالب