یک تیم فوتبال کُردی به دلیل نژادپرستی از ادامه رقابت‌ها در ترکیه انصراف داد

  • ۴ سال قبل

تیم فوتبال شهر کردنشین جزیره در استان شرناخ از لیگ دسته سوم فوتبال ترکیه کنار کشید. مسئولان این تیم می‌گویند تصمیم‌های نژادپرستانه علیه آنان اتخاذ و علنا سخنان توهین‌آمیز و نژادپرستانه به آنها زده می‌شد. علی فکری ایشیک، مفسر ورزشی و کارشناس بازی‌های تیم‌های کردی ترکیه می‌گوید دولت ترکیه علنا علیه تیم‌های شهرهای کردنشین، تبعیض و نژادپرستی را رواج می‌دهد. این کارشناس هدف دولت را جلوگیری از محبوبیت و شهرت این تیم‌ها ذکر کرده است. زیرا با محبوبیت این تیم‌های فوتبال، هویت کُردی آنها نیز مطرح خواهد شد.

معروف شوینج، مدیر تیم جزیره، نیز اعلام کرد از دولت ترکیه به خاطر نژادپرستی علنی شکایت خواهند کرد. وی افزود «تیم های ترک‌زبان نیز بسیار راحت در زمین بازی به ما توهین می‌کردند و مسئولان مربوطه نه تنها مانع نمی‌شدند بلکه آنان را تشویق نیز می‌کردند«. سرگین تانری کولو، نماینده حزب جمهوریخواه، نیز اعلام کرده نژادپرستی و تنفر سبب شد تا تیم جزیره از لیک کنار برود.

ترکیه قبلا این اقدامات نژادپرستانه را علیه تیم فوتبال آمداسپور دیاربکر نیز انجام می‌داد و به طور کلی، منکر هویت کُردی مستقل برای شهروندان کُرد خود است.

۱ دیدگاه

  1. لعنت به نژاد پرستی ترک منشانه

    عقده ای هستند چون هویت ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب