تشکیل کمیته ویژه در سوئیس برای بررسی ادعای استفاده ترکیه از سلاح شیمیایی

  • ۳ سال قبل

به گزارش دیدبان حقوق بشر کردستان ایران، هیاتی در سوئیس تلاش می­‌کند تا کمیته­‌ای را برای بررسی ادعای استفاده ترکیه از سلاح شیمیایی تشکیل دهد. هیاتی متشکل از داوطلبان کُرد با چندین سازمان غیردولتی در برن قصد دارند یک کمیته مستقل برای بررسی گزارش‌های نگران کننده از کردستان عراق در مورد استفاده از گازهای شیمیایی توسط ترکیه تشکیل دهند.

داوطلبان مرکز جامعه کردی برن و مجمع زنان میزگین، هر دو مستقر در پایتخت سوئیس، هیاتی را برای آغاز فرایندی در سوئیس به منظور بررسی ادعای استفاده ترکیه از سلاح شیمیایی تشکیل دادند.

ترکیه یک عملیات هوایی و زمینی را در مناطق متینا، زاپ و آواشین در اقلیم کردستان در شمال عراق، آغاز کرده است و در آوریل سال جاری مواضع حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و شهرک­‌های غیرنظامی را نیز بارها مورد هدف قرار داد.

گفته می­‌شود هواپیماهای جنگی ترکیه شهرک­های غیرنظامی را بمباران می­‌کنند و در نتیجه این حملات بسیاری از خانه ها تخریب شده‌اند.

در پی حملات هوایی ترکیه بسیاری از روستاها در منطقه تخلیه شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها، ترکیه با همکاری حزب دموکرات کردستان (KDP) پایگاه­‌های نظامی جدیدی در مناطق تخلیه شده ایجاد کرده است. برخی مدعی هستند که ترکیه به دلیل اختفای نیروهای پ.ک.ک در روستاها و مزارع مسکونی، آنها را هدف قرار داده از پ.ک.ک می‌خواهند از اقلیم کردستان خارج شود. همچنین هفته گذشته پ.ک.ک مدعی شد نیروهای این گروه بر اثر حمله شیمیایی ترکیه کشته شدند.

 

بیشتر بخوانید:

پ.ک.ک کشته شدن ۵ نفر از نیروهای خود از جمله یک دختر ایرانی را بر اثر بمباران شیمایی ترکیه تایید کرد

 

هیأت برن که فعالان کُرد را با توجه به این تحولات گرد هم آورده است، از روز دوشنبه با چندین سازمان غیردولتی، سازمان­‌های حقوق بشری و احزاب سیاسی در برن جلساتی برگزار کرده است. نمایندگان کُرد روز چهارشنبه با نمایندگان حزب سوسیال دموکرات سوئیس و حزب سبز سوئیس دیدارهایی داشتند و خواستار حمایت آنها از تشکیل کمیته مستقل بین‌المللی برای بازدید از منطقه در جهت تحقیق در مورد ادعاها شدند. دفتر عفو بین‌الملل در برن و دفتر مرکزی صلیب سرخ سوئیس از جمله سازمان‌هایی هستند که توسط این هیئت مورد بازدید قرار گرفتند.

نمایندگان کُرد گزارشی را در اختیار نهادها قرار دادند که شامل پرونده‌ای از تمام ادعاها و گزارش حوادث کردستان عراق در استفاده ترکیه از گازهای سمی یا هرگونه حمله‌ای بود که سوء ظن استفاده از هرگونه ترکیب شیمیایی را ایجاد کرده بود.

به گفته تیم صلح‌جویان مسیحی (CPT) گزارش­‌ها حاکی از آن است که ترکیه در حمله به روستایی در زاخو در ۴ سپتامبر از سلاح‌­های شیمیایی یا فسفر سفید استفاده کرد که در نتیجه آن سه عضو یک خانواده در بیمارستان بستری شدند که علائمی مشابه قرار گرفتن در معرض ترکیبات شیمیایی داشتند.

گزارشی وجود داشت که شامل عکس­‌های یک دستگاه منفجره نظامی منفجر نشده ترکیه با عبارت «نیترات آمونیوم» روی آن بود و ظاهراً از بالگردهای ارتش ترکیه در ۱۹ مه در منطقه زاپ پرتاب شده بود.

 

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب