دبیرکل سازمان ملل اسرائیل را در فهرست سیاه متخلفان علیه کودکان قرار می‌دهد

  • ۱۴ روز قبل

گزارش سالانه‌ای که توسط دبیرکل ارائه می‌شود و به کشورها و سازمان‌های مختلف و نحوه محافظت از کودکان در درگیری‌های مسلحانه اشاره می‌کند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر کردستان ایران، سفیر اسرائیل در سازمان ملل تایید کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد قرار است اسرائیل را به فهرست سیاه جهانی متخلفان علیه کودکان اضافه کند. تاکنون دفتر دبیر کل سازمان ملل متحد این موضوع را به‌صورت رسمی تایید نکرده است؛ اما اسرائیل تایید کرده که آنها در این به اصطلاح «فهرست شرم‌آور» قرار گرفته‌اند. گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل گفت که از این تصمیم شرم‌آور کاملا شوکه و منزجر شده است. او ادعا کرد: ارتش اسرائیل «بااخلاق‌ترین ارتش جهان» است! فهرست جهانی متخلفان حقوق کودکان در گزارشی در مورد کودکان و درگیری‌های مسلحانه که قرار است در ۱۴ ژوئن به شورای امنیت سازمان ملل ارائه شود، گنجانده شده است.

این، گزارش سالانه‌ای است که توسط دبیرکل ارائه می‌شود و به کشورها و سازمان‌های مختلف و نحوه محافظت از کودکان در درگیری‌های مسلحانه اشاره می‌کند. در واقع، این گزارش «کودکان در درگیری‌های مسلحانه» نامیده می‌شود و این اولین باری است که اسرائیل در این گزارش قرار می‌گیرد. بر اساس آخرین آمارها ۱۴ هزار کودک فلسطینی در غزه کشته و ۱۲ هزار کودک دیگر زخمی شده‌اند.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به این اقدام سازمان ملل تاکید کرد که این سازمان با پیوستن به حامیان جنبش حماس خود را در لیست سیاه تاریخ قرار داد. نتانیاهو نیز مدعی شد ارتش اسرائیل اخلاق‌مدارترین ارتش در جهان است و هیچ یک از قطعنامه‌های سازمان ملل این واقعیت را تغییر نخواهد داد. همچنین وزیر خارجه رژیم اسرائیل تاکید کرد که این اقدام سازمان ملل بر روابط تل‌آویو با این سازمان تاثیرگذار خواهد بود. روزنامه عبری‌زبان یدیعوت احرونوت به نقل از برخی منابع تاکید کرد که قرار گرفتن اسرائیل، در لیست سیاه سازمان ملل بسیار خطرناک است و کشورها را به سمت ممنوعیت فروش سلاح به این رژیم سوق خواهد داد. این روزنامه اشاره کرد که وزارت امور خارجه اسرائیل بررسی راه‌های پاسخ به این اقدام سازمان ملل را آغاز کرده است. در چند روز اخیر، حملات علیه کودکان در نوار غزه، با تلفات بسیار همراه بود. مدرسه «السردی» که آوارگان را در اردوگاه ۲ در «النصیرات» در مرکز نوار غزه در خود جای داده بود، هدف حمله جنگنده‌های رژیم اسرائیل قرار گرفت.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل حمله به یک مدرسه تحت اداره سازمان ملل متحد که دست کم ۴۰ کشته برجای گذاشت را محکوم کرد و گفت: «این فقط نمونه وحشتناک دیگری از بهایی است که غیرنظامیان در این جنگ می‌پردازند، که مردان، زنان و کودکان فلسطینی را که فقط در تلاش برای زنده ماندن هستند قربانی می‌کند. دبیرکل این حمله را محکوم می‌کند. اسرائیل، باید در قبال هر آنچه در غزه رخ داده است، پاسخگو باشد».

آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل (آنروا) پیش از این اعلام کرد: هنگام حمله اسرائیل به مدرسه‌ای در مرکز غزه، ۶ هزار نفر در این مدرسه پناه گرفته بودند. آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی روز پنجشنبه به وقت محلی، پس از کشته شدن ده‌ها نفر در حمله هوایی اسرائیل به مدرسه‌ای در مرکز غزه، در توصیف این حمله اعلام کرد «یک روز وحشتناک دیگر» در غزه گذشت!

این مدرسه که در اردوگاه پناهندگان نصیرات قرار دارد، قبل از اینکه در آغاز جنگ بسته شود، توسط آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) اداره می‌شد. بر اساس تازه‌ترین آمار وزارت بهداشت غزه، شمار تلفات انسانی جنگ اسرائیل در غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ (۱۵ مهر ۱۴۰۲) به ۳۶ هزار و ۵۸۶ نفر و شمار زخمی‌ها به ۸۳ هزار و ۷۴ نفر رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب

مقالات

گزارش

مصاحبه

سراسر دنیا