کارنامه پ.ک.ک. در کودک‌کُشی در دو دقیقه

ترجمه از: دیدبان حقوق بشر کردستان ایران

پ.ک.ک. در زمینه کشتن کودکان کارنامه سیاهی دارد. پس از آن که در ژوئیه ۲۰۱۹ این گروه دو کودک کرد را در درسیم هدف قرار داد، خشم عمومی نسبت به کودک‌ستیزی پ.ک.ک افزایش یافت. آیاز گول‌اوغلوی ۸ ساله و خواهر ۴ ساله‌‎اش با بمبی منفجر شدند که این گروه در محل بازی کودکان کاشته  بود. آیاز درجا فوت کرد اما خواهرش در بیمارستان جان خود را از دست داد. اما باید گفت این جنگ برای نابودی کودکان از سال ۱۹۸۴ آغاز شده و فهرست کودکان کشته شده توسط پ.ک.ک. طولانی است. پ.ک.ک. با انجام بیش از ۸۰ هزار حمله تاکنون چندین ده هزار نفر را به قتل رسانده است. انفجار بمب در مسیر و اماکن یکی از متداولترین روش‌های آن است. به چند مورد برحسب منطقه (کردنشین) اشاره می‌کنیم:

پینجاریک: در بیستم ژوئن ۱۹۸۷ تعداد ۱۶ کودک و ۶ زن را به قتل رساند.

هارابرک: در هشتم ژوئیه ۹۸۷ تعداد  ۹ نفر از جمله ۶ کودک و ۲ زن را به قتل رساند.

پنجک: در هشتم ژوئیه ۱۹۸۷ تعداد ۱۶ نفر از جمله ۹ کودک و ۳ زن را کشت.

میلان: در هیجدهم اوت ۱۹۸۷ تعداد ۲۵ نفر از  جمله ۱۴ کودک و ۴ زن را کشت.

جویزدالی: در یکم اکتبر ۱۹۹۲ تعداد ۳۰ نفر از جمله ۱۰ کودک و ۸ زن را به قتل رساند.

درینجه: در بیست و یکم اکتبر ۱۹۹۳ تعداد ۲۴ نفر از جمله ۱۳ کودک و ۸ زن را کشت.

بدین‌ترتیب عنوان “کودک‌کُش” به آن اطلاق شد. هنوز هم به این اقدام شنیع ادامه می‌دهد. به عنوان نمونه در سال ۲۰۱۴ هنگامی که یاسین بورو نوجوان ۱۶ ساله کرد از  همکاری با آنان خودداری کرد حین تقسیم گوشت قربان او را همراه دو دوستش در خیابان به گلوله بست.

در پانزدهم اوت ۲۰۱۵ نوجوان کرد فرات سیمپیل را هدف قرار داد. فرات برای خرید از بقالی سر کوچه خارج شد اما برنگشت. حتی مراد کاراییلان مسئولیت این اقدام را بر عهده گرفت. فرات بر اثر بمب کاشته شده در کوچه کشته شد. مادرش با شنیدن صدای بمب به بیرون آمد اما دیر بود.

گزارش‌ها نشان می دهد سال ۲۰۱۶ خونبارتر بود چون بیش از ۲۵۰ غیرنظامی را به قتل رساند.

ارن بلبل ۱۵ ساله را در منطقه دریای سیاه در طرابزون به قتل رساند و مادری دیگر را داغدار کرد. در یک مورد سال گذشته سرکان کاراکایا وقتی با همسر و پسر ۹ ماهه اش خداحافظی کرد نمی‌دانست دیگر آنان را نخواهد دید. پ.ک.ک. با بمب خودروی آنان را منفجر کرد. سرکان همسر و پسرش را از دست داد. سریال جنایات پ.ک.ک. هنوز ادامه دارد.

لینک فایل ویدیویی:

https://www.youtube.com/watch?v=crYqGkmjjC4&t=34s

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب