۱۷۰ پناهجوی عراقی در مرزهای بلاروس برای بازگشت به عراق ثبت نام کردند

  • ۲ سال قبل

وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که ۱۷۰ پناهجو که هم‌اکنون در مرزهای بلاروس در شرایط سخت به سر می‌برند برای بازگشت داوطلبانه به خاک عراق ثبت نام کرده‌اند.

این بیانیه افزوده که برای ۵۵ نفر از این افراد گذرنامه تردد صادر شده و دیپلمات‌های عراقی در حال هماهنگی‌های لازم با فرودگاه بین‌المللی مینسک برای انجام پرواز فوق‌العاده هواپیمای عراق به این کشور هستند.

روز گذشته «احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق، در مصاحبه با شبکه رسمی عراق گفت که این وزارتخانه برای پیگیری وضعیت انسانی شهروندان عراقی در مرزهای بلاروس و لهستان اقداماتی انجام داده و افزود که این یک مسئله حساس است که موجب بحران‌های بیشتری خواهد شد.

او گفت که وزیر امور خارجه عراق با همتایان اروپایی خود تماس‌هایی برای بررسی بحران انجام داده و فعالیت کنسولگری بلاروس در عراق به تعلیق درآمده و اطلاعاتی که از چند کشور اروپایی دریافت شده نشان می‌دهد که سفارت بلاروس در چندین مورد روادید غیر واقعی صادر کرده است.

الصحاف افزود که این وزارتخانه ریاست یک کمیته بلندپایه را دارد که درباره توقف پروازهای مستقیم به بلاروس تصمیم گرفته اما مسئله این است که بسیاری از پروازهای شرکت‌های دیگر، به خصوص ترکیه و قطر و امارات و مصر، برای رفتن به بلاروس استفاده می‌کنند.

این مقام عراقی تأکید کرد که دولت عراق نمی‌تواند مانع پرواز شرکت‌های هواپیمایی خارجی به مقصد بلاروس شود و افزود که با مذاکراتی که انجام شده، ترکیه با منع پرواز شهروندان عراقی به بلاروس موافقت کرده و این تلاش‌های دیپلماتیک با دیگر کشورها هم انجام خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق گفت که ۵۷۱ عراقی در ۸ اردوگاه مرزی شناسایی شده‌اند و افزود که طول نوار مرزی بلاروس و لهستان ۶۸۰ کیلومتر است و برای همین نمی‌توان آمار دقیقی از تعداد شهروندان عراقی در این منطقه داد.

او گفت که برخی از شهروندان عراقی حاضر به بازگشت نیستند اما اولین پرواز برای بازگرداندن عراقی‌هایی که در پی بازگشت هستند روز ۱۸ نوامبر انجام خواهد شد.

گزارش‌های عراقی و عربی نشان می دهد که اکثر عراقی‌هایی که در این وضعیت گرفتار شده اند شهروندان اقلیم کردستان عراق هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب