آمریکا؛ مشوق و حامی سرقت ثروت نفتی سوریه

  • ۳ سال قبل

فرستاده ترامپ در امور سوریه به کنگره اعتراف کرد آمریکا کردهای سوریه را تشویق کرد با شرکت انرژی دلتا کرسنت (یک شرکت نفتی سایه به مدیریت حامیان مالی جمهوریخواه) وارد معامله شود.

به گزارش دیدبان حقوق بشر کردستان ایران و به نقل از «رسپانسیبل استِت کرافت»، دولت ترامپ به حامیان مالی حزب جمهوریخواه كمك كرد تا قرارداد نفتي سوريه را به‌دست بیاورند. فرستاده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا برای سوریه در جلسه کنگره اعتراف کرد که به حامیان جمهوریخواه کمک کرده تا معامله نفتی سوریه را به دست بیاورند. سناتور لیندزی گراها  برای اولین بار در ماه ژوئیه اعلام كرد كه نیروهای به رهبری کردها و مورد حمایت آمریكا امتیازتوافق‌نامه‌ای برای «نوسازی میادین نفتی» در مناطقی از شمال شرقی سوریه كه توسط نیروهای آمریکایی محافظت می‌شود، را به یک شرکت آمریکایی اعطا كرده‌اند.

جوئل رایبورن، فرستاده ویژه در جلسه استماع کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان تایید کرد که این شرکت  همان دلتا کرسنت است، شرکتی که توسط چندین نفر از حامیان اهداف جمهوری خواهان، به سران این حزب از جمله خود گراهام کمک مالی کرده‌ است. رایبورن همچنین اذعان کرد که دولت ترامپ برای دریافت مجوز بهره‌برداری از نفت سوریه فقط شرکت دلتا کرسنت را معرفی کرده است؛ نه هیچ شرکت دیگری را. رایبورن افزود: «ما هیچ کس را برای معامله معرفی نکردیم»، اما «ما با اعضای آن شرکت، با مقامات محلی، با [مقام کرد کرد عراق] نچیروان بارزانی دیدار کردیم.»(این فرد جمهوریخواه برای اولین بار چند ماه پیش در مورد جلسات مذکور گزارش داده بود.)

رایبورن همچنین گفت كه وزارت امور خارجه «رهنمودهای سیاست خارجی» را صادر كرد و پس از آن وزارت خزانه‌داری آمریكا معافیت ویژه‌ای از تحریم‌ها را برای شرکت دلتا کرسنت صادر كرد.

در پاسخ به سوال خواکین کاسترو یک نماینده کنگره که پرسید «آیا شما در مورد معاملات شرکت‌های آمریکایی دیگری بحث کرده‌اید؟»، رایبورن پاسخ داد: «تا آنجایی که من درگیر بودم، نه». مقامات اداره خودگردان تحت رهبری کردهای سوریه در شمال شرقی سوریه که میادین نفتی را با همکاری نیروهای آمریکایی کنترل می‌کنند، تمایل خود را برای همکاری با چندین شرکت خارجی ابراز کرده‌اند. در حال حاضر آمریکایی‌ها طبق تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه سوریه از همکاری نفتی با سوریه منع شده‌اند و فقط شرکت دلتا کرسنت تنها شرکت شناخته شده‌ای است که از طرف خزانه‌داری آمریکا معافیت تحریمی دریافت کرده است. مشخص نیست که واقعا چه مقدار کار در میادین نفتی سوریه توسط شرکت دلتا کرسنت انجام شده است. مظلوم کوبانی ماه گذشته به المانیتور گفت که گفتگوهای مربوط به صادرات نفت «به آرامی پیش می‌رود». شرکت دلتا کرسنت  توسط جیمز ریز، بازنشسته سابق ارتش آمریکا و دیپلمات سابق جیمز کاین و جان پی. دوریر جونیور مدیر سابق گلف سندز پترولیوم تاسیس شد. این شرکت ارتباط خوبی با دو محافل جمهوریخواه و ارتش آمریکا دارد. کاین یک فعال قدیمی جمهوریخواه است که از سال 2003 تا 2005 در کمیته ملی جمهوریخواهان فعالیت می‌کرد. سوابق کمیسیون انتخابات فدرال نشان می‌دهد که وی از سال 2003 حداقل 30681 دلار به اهداف جمهوریخواهان کمک کرده است.

دوریر از سال 2016 تاکنون به میزان 6 میلیون و 947 هزار دلار به اهداف جمهوریخواهان کمک كرده است، از جمله كمك 500 دلاری به مبارزات انتخاباتی گراهام در سال 2019. تنها كمك سیاسی آقای دوریر قبل از 2016 كه در پرونده های اف.ای.سی. ذکر شده است، کمک 500 دلاری به كمیته سناتور ملی جمهوری‌خواه در سال 2005 است.

آقای ریز اکنون یک شرکت امنیتی خصوصی بحث‌برانگیز به نام تایگر سوان را اداره می‌کند. تایگر سوان اولین بار در سال 2016 مشهور شد؛ چون به سرکوب اعتراضات بومیان آمریکا و طرفداران محیط زیست علیه خط لوله انتقال نفت در داکوتای شمالی کمک کرد. این شرکت اخیرا یک پرونده قضایی را برای فعالیت بدون مجوز در داکوتای شمالی حل و فصل کرده و درگیر طرح رشوه‌خواری در پنسیلوانیا است، هرچند که این تخلفات را رد می‌کند.

طبق گزارش سال 2018 نیویورکر، تایگر سوان در سوریه نیز فعال بوده و به محافظت از عملیات مین روبی با پشتیبانی ایالات متحده در شهر رقه کمک می‌کند. وزارت دفاع پذیرفته است اما هنوز به درخواست آزادی اطلاعات که در ماه سپتامبر توسط این گزارشگر برای به دست آوردن قرارداد تایگر سوان ارسال شده است، پاسخ نداده است. هنگامی که ترامپ تمایل خود را برای خروج از سوریه اعلام کرد، نفت سوریه به اولویت دولت ترامپ تبدیل شد. دولت ترامپ نیروهای کُرد سوریه را متقاعد کرد که مواضع خود را در مرز با ترکیه تخریب کنند، قول داده بود که یک نیروی صلح به رهبری ایالات متحده از منطقه محافظت خواهد کرد. ترامپ در اکتبر 2019 قول خود را زیر پا گذاشت، نیروهای خود را بیرون کشید و اجازه حمله به ترکیه را داد. اما بلافاصله پس از آن، مسیر خود را تغییر داد و «برای تأمین نفت« نیروهای خود را به سوریه بازگرداند. گراهام و دیگر تندروها از مسئله نفت برای فروش ترامپ برای ادامه حضور آمریکا در سوریه استفاده کردند.

گراهام در اظهاراتی در اکتبر 2019 گفت: «با ادامه کنترل بر میادین نفتی در سوریه، [بشار اسد رئس جمهور سوریه] و ایران را از این پول محروم خواهیم کرد.» «ما همچنین می‌توانیم برخی از درآمدهای حاصل از فروش بعدی نفت را صرف پرداخت هزینه‌های تعهد نظامی خود در سوریه کنیم.» ترامپ چند روز بعد گفت که «در مورد نفت کاملا با گراهام موافق است.» دولت مرکزی سوریه گزارش فعالیت‌های نفتی آمریکا را به عنوان طرحی برای «سرقت نفت سوریه» و «حمله به حاكمیت سوریه» محكوم كرد. اما رایبورن روز چهارشنبه استدلال کرد که شرکت دلتا کرسنت در سوریه است تا به نفع مردم محلی فعالیت کند. وی گفت: «ما از تلاش برای رونق بخشیدن به اقتصاد شمال شرقی سوریه در حد توان در شرایط فعلی جنگ حمایت می‌كنیم. ما در مورد جامعه‌ای صحبت می کنیم که قربانی داعش شده است». آقای ریز در مصاحبه آوریل 2018 با فاکس نیوز، در توضیح اینکه استراتژی ایالات متحده در خاورمیانه باید چه باشد، گفته بود: «ما کل قسمت شرقی سوریه را در اختیار داریم. این مال ماست. ما نمی‌توانیم این کار را رها کنیم». گفتنی است هنوز نیروهای سوریه دموکراتیک، در مورد چرایی همکاری با آمریکا برای سرقت نفت سوریه توضیحی نداده‌اند.

1.https://responsiblestatecraft.org/2020/12/09/trump-administration-helped-gop-donors-get-syria-oil-deal/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب