سازمان ملل: از آغاز سال جاری تاکنون 12 نفر در اردوگاه الهول در سوریه کشته شده‌اند

  • ۳ سال قبل

سازمان ملل از «وخیم شدن اوضاع امنیتی» در اردوگاه آوارگان تحت کنترل نیروهای کُرد ابراز نگرانی کرد. طبق آمار سازمان ملل، از آغاز سال جاری تاکنون 12 نفر در اردوگاه پرجمعیت الهول برای آوارگان در شمال شرقی سوریه به قتل رسیده‌اند. عمران رضا، هماهنگ‌کننده سازمان ملل و هماهنگ‌کننده مقیم برای امور بشردوستانه در سوریه، و مهناد هادی، هماهنگ‌کننده منطقه‌ای بشردوستانه برای بحران سوریه، از آنچه آنها «وخیم شدن اوضاع امنیتی» در اردوگاه الهول نامیدند، ابراز نگرانی کردند.

به گفته یک مقام سازمان ملل در اواخر روز پنج شنبه، از اول تا 16 ژانویه، «سازمان ملل گزارش قتل 12 نفر از ساکنان سوری و عراقی کمپ از جمله یک زن پناهنده عراقی دریافت کرده است. یک نفر دیگر نیز در یک حمله‌ای خشونت آمیز به شدت زخمی شده است».

شرایط وقوع و علل بروز قتل‌های گزارش شده مشخص نشده است.

اردوگاه الهول در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه قرار دارد و پناهندگان سوری و خانواده‌های جنگجویان داعش را در خود جای داده است. بر اساس آمار سازمان ملل، این مرکز، بزرگترین اردوگاه در کشور جنگ زده است که بیش از شصت‌هزار نفر نفر در آن زندگی می‌کنند. بیش از 80 درصد ساکنان آن زن و کودک هستند. مدت‌هاست که نهادهای کمک‌رسانی به شرایط غیرانسانی در این اردوگاه پر جمعیت اعتراض می‌کنند.

در بیانیه مذکور آمده است: «افزایش اخیر خشونت در میان ساکنان اردوگاه نه تنها نشان دهنده خسارت جانی فجیع است، بلکه توانایی سازمان ملل متحد و همکاران بشردوستانه آن برای ادامه انتقال ایمن کمک‌های بشردوستانه و خدمات مهم به ساکنان را به خطر می‌اندازد.» ینس لارک، سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، از مقامات مسئول کنترل و امنیت اردوگاه خواست «امنیت ساکنان و کارکنان بشردوستانه» را تامین کنند.

لارك روز جمعه در اظهاراتی در مقر سازمان ملل در ژنو گفت: «وقتی كه سطح امنیت به میزان كه الان می‌بینیم می‌رسد، تمام کمک‌هایی که می‌کنیم، به خطر می‌افتد.» هزاران طرفدار سابق داعش از جمله اتباع آلمان نیز در الهول نگهداری می‌شوند. سال گذشته سازمان ملل گزارش داد که چندین کودک در آنجا جان داده‌اند. دلایل آن نیز عوارض ناشی از سوتغذیه، اسهال یا خونریزی داخلی بود

افزایش حملات

سونیا خوش، مدیر موسسه «کودکان را نجات دهید» به شبکه الجزیره گفت که این سازمان به افزایش حملات از اوت سال گذشته اشاره کرده و حملات در سال 2021 بیشتر شده است. خانم خوش گفت: «خواه به دلایل ایدئولوژیک یا اختلافات شخصی یا جنایتکارانه یا ترکیبی از هر سه، این مسئله بر خدمات بشردوستانه تاثیر گذاشته است. اطلاعات ما نشان می‌دهد این حملات بیشتر توسط مردان انجام می‌شود  و در روز روشن اتفاق می‌افتد. در یک مورد 10 گلوله نامعلوم به مدرسه ما اصابت کرد. در یک مورد اخیر دیگر، یکی از چادرهای مدرسه ما تا حدی سوخت».

وی از مسئولان اردوگاه خواست تا در محافظت از ساکنان، به ویژه از کودکان اردوگاه، بیشتر تلاش کنند و افزود: «آنها به مکانی امن برای زندگی نیاز دارند. اردوگاه‌ها مکان طبیعی برای رشد کودکان نیستند. واقعیت این است که آنها برای مدت طولانی در یک اردوگاه هستند، لذا مهم است آنها فرصت یادگیری، آموزش و اقامت ایمن را داشته باشند».[1]

 

[1]. https://www.aljazeera.com/news/2021/1/22/un-says-12-murdered-at-al-hol-camp-in-syria-since-start-of-year

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب