درگیری پ.ک.ک و ترکیه: یک تحلیل آماری

 ما مرگ اعضای پ.ک.ک ، نیروهای امنیتی ترکیه و غیرنظامیان بین ژوئن ۲۰۱۵ و ژوئن ۲۰۲۰ تحلیل کرده‌ایم. یک تغییر بزرگ در دینامیک در این داده‌ها مشاهده می‌شود. نه تنها نسبت کشته شدگان پ ک ک و نیروهای امنیتی ترکیه به شدت تغییر کرده است، پ.ک.ک تعداد شبه نظامیان ایرانی خود را در داخل ترکیه افزایش داده است.

 اطلاعات جمع آوری شده مربوط به مرگ توسط گروه بین المللی بحران نشان می‌دهد که تغییر  بزرگی در پویایی در طی پنج سال گذشته رخ داده است.

 نکته اول، درگیری‌ها از شهرها خارج شده‌اند.  در طول دو سال گذشته ، نه پ.ک.ک و نه وابسته به آن “شاهین‌های آزادی کردستان” حملات خود را در کلان شهرها انجام نداده‌اند.  اگرچه در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ما شاهد اوج شدید در تلفات بودیم، زیرا یک شورش در چندین شهر در جنوب شرقی ترکیه انجام شد، جایی که اعضای پ.ک.ک با همراهی غیرنظامیان اقدام به ایجاد سنگرهایی کردند و با نیروهای امنیتی در آنجا جنگیدند.

 تلفات – گروه بحران می‌تواند به طور متوسط ​​۴۰ نفر در ماه در سال ۲۰۱۹ تأیید کند – در مناطق روستایی اکثرا کرد ترکیه در جنوب شرقی ترکیه متمرکز شده است.  طی یک سال گذشته، میزان مرگ شبه نظامیان پ.ک.ک و به ویژه در شمال عراق افزایش یافته است.

 عملیات مرحله‌ای آنکارا، شامل عملیات نظامی، فن‌آوری پیشرفته، حملات هواپیماهای بدون سرنشین و نیروهای امنیتی بیشتر دولت، تعداد بیشتری  پ ک ک را در سال ۲۰۱۹ نسبت به سه سال گذشته افزایش داده است.  با این وجود، کشته شدن بیشتر شبه نظامیان پ.ک.ک، برای آنکارا به پیروزی تبدیل نمی‌شود زیرا پ.ک.ک جنگجویانی را از خارج از ترکیه جذب می‌کند و به دلیل ابراز نارضایتی از دولت در بین کردها، از آنان استفاده می‌کند.

 در ۵ سال گذشته حداقل ۵۰۰۱ نفر کشته شدند:

 ۳۰۰۱ جنگجوی پ.ک.ک

 ۲۲۶ عضو شبه نظامی و لباس شخصی اعضای پ.ک.ک

 ۵۱۹ غیرنظامی

 ۱۲۴۵ نفر از اعضای نیروی امنیتی دولت

 این رقم نشان می دهد که چگونه مرگ ها در طول سال ها گسترش یافته است.  همانطور که قبلاً گفته شد، اعضای پ ک ک در سال ۲۰۱۵ تلاش کردند چندین منطقه شهری را در جنوب شرقی ترکیه اشغال کنند که منجر به از بین رفتن جان زیادی شد.  در سال ۲۰۱۶، نیروهای امنیتی ایالتی کنترل کامل بر این مناطق را به دست آوردند و پ.ک.ک به کوهستان بازگشت.

 نسبت تلفات نیروهای امنیتی به جنگجویان پ. ک. ک ، نشانه هایی از تأثیر فعالیت ترکیه در منطقه ارائه می‌دهد.  از زمان بازگشت جنگ به مناطق روستایی در ژوئیه ۲۰۱۶ (پس از یک مرحله مرگبار شهری بین دسامبر ۲۰۱۵ و ژوئن ۲۰۱۶) ، ارتش ترکیه حمله کرده است.  در سال اول ، ۶۵/۱ شبه‌نظامی پ.ک.ک به نسبت هر سرباز، افسر پلیس یا نگهبان روستا کشته شد. این رقم در سال دوم به ۲۲/۲ و سپس در سال سوم به ۲۲/۳ رسید.  در سال گذشته، از ژوئیه سال ۲۰۱۸ تا ژوئیه ۲۰۱۹ ، ۳۶/۳ شبه نظامی پ.ک.ک به ازای هر عضو نیروی امنیتی دولت کشته شدند.

 در سال ۲۰۲۰ ما شاهد اوج جدید از دست دادن اعضای پ ک ک هستیم ، تقریباً چهار شبه نظامی پ.ک.ک به ازای هر عضو نیروی امنیتی کشته می شود.

 سه دلیل احتمالاً میزان مرگ و میر بالاتر پ.ک.ک را در سال گذشته توضیح می‌دهد.  اولا، پ.ک.ک در دوران سخت برای یافتن محل امن و تأمین منابع از حامیان اصلی در روستاهای جنوب شرقی قرار دارد، این حامیان معمولاً با اعمال ممنوعیت توسط نیروهای امنیتی ترکیه مورد تهدید قرار می گیرند.  ثانیاً، هواپیماهای بدون سرنشین و سایر فناوریهای جدید نظامی به آنکارا کمک کرده است تا شبه نظامیان را از مقرهای کوهستان پاکسازی کند.  ثالثاً، فشارهای آمریکا بر پ ک ک برای متوقف کردن حملات در ترکیه به این معناست که همچنان در حالت دفاعی باقی بماند. از طرف ایالات متحده، این فشار بیشتر تلاشی برای جلوگیری از اقدامات بیشتر ترکیه علیه همکاری واشنگتن در سوریه با نیروهای دموکراتیک سوریه وابسته به پ.ک.ک بود.

داده‌های گروه بحران در مورد شبه نظامیان پ ک ک کشته شده در ترکیه و شمال عراق بین ژوئیه ۲۰۱۸ و ژوئیه سال ۲۰۱۹ (در کل ۳۶۱) نشان می‌دهد که حدود ۸.۵ درصد (۳۱) از اعضای از غرب ایران بودند، تقریبا دو برابر این تعداد در مدت مشابه سال ۲۰۱۷. اکثریت در مریوان، سردشت، ارومیه یا خوی متولد شده‌اند.

 این داده ها حاکی از آن است که پ.ک.ک با وارد کردن کادرهای بیشتر از ایران، کمبود نیروی انسانی در شورش علیه ترکیه را جبران می‌کند. این همچنین بدان معناست که جذب افراد برای پ.ک.ک در شورش علیه ترکیه می‌تواند فراتر از مرزهای ترکیه باشد.  در حقیقت، از تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۱۹ ، ۹ درصد از کل جنگجویان پ.ک.ک کشته شده از ژوئیه سال ۲۰۱۵ از غرب ایران (۴.۷ درصد) ، شمال سوریه (۳ درصد) یا شمال عراق (۱.۳ درصد) بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب