بلاروس، مسیر جدید مهاجرت غیرقانونی از کردستان عراق به اروپا

  • ۲ سال قبل

بسیاری از مردم شهر «شیلادزه» منطقه کردستان عراق در تلاش برای ترک شهر خود و ورود قاچاقی به اتحادیه اروپا از طریق بلاروس هستند.  آنها با وجود خطر مرگ یا گیر افتادن در مسیر، ریسک مهاجرت را به جان می‌خرند و خود را به قاچاقچیان محلی می‌سپارند.

رویترز در گزارشی به رونق مهاجرت از کردستان عراق به سمت اروپا از راه بلاروس پرداخته است. خبرنگار رویترز به شهر «شیلادزه» در اقلیم کردستان عراق رفته و  از دلایل و شرایط مهاجرت آنها به بلاروس و اتحادیه اروپا می‌گوید.

یکی از قاچاقچیان در کردستان عراق که بسیاری را از طریق بلاروس به اتحادیه اروپا رسانده در باره افزایش مهاجرت غیرقانونی مردم کردستان عراق می‌گوید تاکنون ۲۰۰ نفر از مردم شهر و ساکنان حومه آن را به بلاروس و اروپا رسانده است.

این افراد ابتدا به صورت قانونی و با یک هواپیما به «مینسک» پایتخت بلاروس می‌روند و پس از آن به صورت زمینی و غیرقانونی به سمت کشورهای اتحادیه اروپا سفر می‌کنند.

قاچاقچی عراقی در این باره گفت تجارت او از اواخر بهار امسال با افزایش تعداد مهاجران که قصد داشتند خود را از بلاروس به مناطق دیگر اتحادیه اروپا برسانند؛ رونق یافته است.

با این حال او اعتراف کرد افرادی که در تلاش برای ورود به اتحادیه اروپا کشته شده‌اند؛ ناراحت کننده است.

او که تمایلی به اعلام نامش نداشت؛ گفت: «آنها می‌خواهند بروند، مگر در اینجا چه کار دیگری می‌توانند انجام دهند؟»

 

مهاجرت از کردستان عراق به اروپا

عبدالله عمر آرایشگر مردانه در شهر شیلادزه می‌گوید بسیاری از دوستان و اقوامش به صورت قاچاقی شهر خود را ترک کرده و از طریق بلاروس به اتحادیه اروپا رفته‌اند.  وی در تصویر فوق در یک چایخانه سنتی نشسته است/ عکس: رویترز

 

یک مهاجر عراقی در ماه گذشته و پس از عبور از بلاروس در مسیر لهستان جان باخت. این اتفاق تنها یکی از مرگ‌و میرهای اخیر پس از افزایش مهاجرت غیرقانونی در مرزهای شرقی اتحادیه اروپا است.

لهستان، لیتوانی و اتحادیه اروپا، بلاروس را متهم کرده‌اند مهاجران را برای عبور از مرزهای خود تشویق کرده و آنها را به سمت کشورهای همسایه می‌راند. آنها می گویند این اقدام بلاروس نوعی اعمال فشار بر اتحادیه اروپا به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بلاروس است. بیشتر مهاجران در این بخش اروپا عراقی و افغانی هستند.

دلیل تحریم‌های بلاروس از سوی بروکسل، نقض حقوق بشر در مینسک اعلام شده است. بروکسل مقر اصلی بسیاری از نهادهای اتحادیه اروپا است.

به گفته ساکنان و قاچاقچیان، شهر شیلادزه یکی از نقاط اصلی عزیمت از عراق به سمت بلاروس محسوب می‌شود.

شهر شیلادزه در منطقه خودمختار کردستان عراق قرار دارد. اما مردم این شهر با مشکلاتی مانند بیکاری، درآمد کم و تنش‌های ژئوپلتیک منطقه روبه رو هستند. تنش‌های ژئوپلتیک مانند عملیات نظامی ترکیه در داخل عراق علیه نیروهای پ.ک.ک مستقر در این کشور بسیاری از مردم کردستان به ویژه مردم شهر شیلادزه را به سمت پناهندگی و زندگی بهتر در غرب سوق می‌دهد.

 

شهر شیلادزه کردستان عراق

 

بسیاری از مهاجران و پناهندگان عراقی پس از بازشدن مسیر بلاروس، به سمت این کشور می‌روند. مهاجران بر این باورند کریدور بلاروس راه امن و سریع‌تری برای آنها در رسیدن به اتحادیه اروپا است. بلاروس به عنوان عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی یکی از مقاصد نادری است که عراقی‌ها می‌توانند به راحتی ویزای توریستی آن را دریافت کنند.

پس از آنکه عراقی‌ها به مینسک رسیدند، به کمک قاچاقچیان و به صورت زمینی به سفر غیرقانونی خود به سمت اتحادیه اروپا ادامه می‌دهند.

دولت اقلیم کردستان در این باره اظهار نظر فوری نکرده است.

وزارت کشور عراق در بغداد گفت که قاچاق انسان جنایت است و اقدامات لازم برای مقابله با این حرکت صورت گرفته است. با این حال آنها توضیح بیشتری در این باره ندادند.

۱۲ هزار دلار برای ورود قاچاقی به اتحادیه اروپا

قاچاقچی شیلادزه گفت: یکی از شرکایش برای قاچاق مهاجران در اروپا حضور دارد. آنها یکدیگر را در کشور ترکیه ملاقات کردند.

او افزود: من در ۵ ماه گذشته به ۲۰۰ نفر کمک کرده‌ام که به اروپا بروند.

این مرد گفت که او حداقل ۳ قاچاقچی فعال دیگر در این منطقه را می‌شناسد.

مقامات محلی قادر به ارائه آمار دقیقی از مهاجران غیرقانونی این منطقه نیستند.  با این حال یک روزنامه‌نگار محلی می‌گوید  از ابتدای بهار امسال تا کنون حدود ۴۰۰ نفر از شیلادزه و شهرهای اطراف آن به صورت غیرقانونی به اتحادیه اروپا مهاجرت کرده‌اند و این تعداد در حال افزایش است.

عبدالله عمر می‌گوید: «بسیاری از اقوام و دوستان من به این شیوه رفته‌اند. بسیاری دیگر نیز می‌خواهند این کار را بکنند». مردم خانه یا اتومبیل خود را فروخته‌اند تا هزینه این سفر را تامین کنند.

به گفته قاچاقچی، مهاجران و آژانس های مسافرتی محلی -که در رزرو سفرهای هوایی دخیل هستند- این سفر می‌تواند ۱۲ هزار دلار برای هر متقاضی هزینه داشته باشد. هزینه شامل پرواز و یک بار سفر زمینی غیرقانونی در مرزهای اروپا می شود.

عراق در ماه آگوست (مرداد) و تحت فشار اتحادیه اروپا پروازهای مستقیم از بغداد به مینسک را متوقف کرد. به گفته قاچاقچیان، شهروندان، آژانس‌های مسافرتی و اعضای کنسولگری بلاروس در اربیل، مهاجران این روزها از طریق ترکیه و دبی به مینسک می‌روند.

امین فرج تحلیلگر عراقی در این باره می‌گوید: در حالی که کردستان عراق از ثبات بیشتری برخوردار است و از سایر نقاط این کشور مرفه‌تر به نظر می‌رسد، اما مشکلات زیادی دارد.

وی افزود: بحران اقتصادی کنونی عراق باعث شده تا مقامات نتوانند دستمزد بخش‌های دولتی و عمومی را بپردازند و همین موضوع زندگی بسیاری از مردم کرد این کشور را تحت فشار قرار داده است.

علاوه بر این مردم شهر شیلادزه در منطقه کوهستانی در نزدیکی مرز ترکیه زندگی می‌کنند که امنیت در آن شکننده است. ترکیه حملات هوایی خود به شمال عراق علیه گروه پ.ک.ک شدت بخشید.

دولت اقلیم کردستان نیز اعلام کرد که افزایش درگیری‌های دیرینه در سال جاری منجر «به افزایش ناامنی و آوارگی هزاران نفر از ساکنان و شهروندان صدها روستا در منطقه شمالی کردستان عراق شده است. هزاران نفر خانه‌های خود را ترک و معاش خود را از دست دادند.»

عزیر عبدالله صاحب یک مغازه لباس عروس که دو فرزند دارد نیز می‌گوید حتی با وجود ضرورت اسکان در اردوگاه پناهندگی در اروپا، مهاجرت خواهد کرد.

 

مهاجرت از کردستان عراق به اروپا

عبدالله که لباس عروس در بازار شهر می فروشد، می‌گوید که عملا مشتری ندارد. او گفت: چرا باید ۱۰ هزار دلار برای مراسم ازدواج هزینه کنید در حالی که می توانید آن را برای خروج از کشور صرف کنید.

 

منبع: عصر ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب