تظاهرات دانشجویان اقلیم کردستان عراق

  • ۱ سال قبل

قطع کمک هزینه تحصیلی، کردستان عراق را به آشوب کشید. تظاهرات و تجمعات دانشجویان منطقه کردستان عراق در اعتراض به عدم پرداخت کمک هزینه تحصیلی در سلیمانیه، به خشونت کشیده شد و معترضان با برخورد نیروهای امنیتی مواجه شدند.

معترضان جاده‎های سلیمانیه، اربیل، تسلوجه، کرکوک و دربندیخان را مسدود کرده‎اند. مطالبه اصلی دانشجویان ازسرگیری پرداخت کمک هزینه تحصیلی است.

تظاهرات دانشجویان دانشگاه شهر سلیمانیه در حالی همچنان ادامه دارد که ساختمان‌ها و دانشکده‌های این دانشگاه در محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفته و راه‌ها نیز مسدود شده است.

این تظاهرات از روز دوشنبه ۲۲ نوامبر (اول آذر) در اعتراض به قطع کمک‌های مالی اختصاص یافته به ۶۰ هزار دانشجوی شهر سلیمانیه و ۱۰۰ هزار دانشجوی دیگر مناطق اقلیم آغاز شده است. دانشجویان معترض به سمت نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می‌کنند.

بر اساس این گزارش، حتی افراد غیر دانشجو هم به این تظاهرات پیوسته‌اند. آنچه سبب تحریک بیشتر دانشجویان شده است، ضرب و شتم برخی دانشجویان دختر و انتقال آنها به بیمارستان‌ها بوده است.

در حالی که برخی تظاهرات کنندگان با در دست داشتن چاقو با نیروهای امنیتی درگیر شده‌اند.همچنین برخی از معترضان به دفاتر تشکل‌های اتحادیه میهنی کردستان حمله کرده و دو دفتر را به آتش کشیدند.

دستگاه‌های امنیتی در استان سلیمانیه از تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز علمی به مدت شش روز برای جلوگیری از برگزاری تجمعات و درگیری با دانشجویان خبر داده‌اند تا برخی طرف‌های حزبی نتوانند با تشدید اوضاع بر موج تظاهرات سوار شوند.

 

چهارمین روز تظاهرات دانشجویان اقلیم کردستان عراق + فیلم

 

دولت محلی اقلیم کردستان عراق علت قطع کمک‌های مالی به دانشجویان را کمبود منابع مالی و جنگ با گروه تروریستی داعش و عدم دریافت سهمیه خود از بودجه فدرال اعلام کرده است، اما دانشجویان به این مسئله اعتنایی ندارند و همچنان بر ادامه تظاهرات و اعتراضات خود اصرار دارند.

در حالی که دانشجویان معترض سخنگویی ندارند تا ماهیت واقعی خواسته‌هایشان و دلیل اصلی برگزاری تظاهرات را بیان کنند، اما طرف‌های سیاسی در اقلیم، علت این تظاهرات را طرف‌های نفوذی معرفی کرده‌اند، اما به هیچ طرف مشخصی اشاره نکرده‌اند، این در حالی است که برخی طرف‌ها از تظاهرات دانشجویان حمایت می‌کنند که از جمله این طرف‌ها می‌توان به جنبش «نسل جدید» به ریاست شاسوار عبدالواحد اشاره کرد به طوری که تظاهرات کنندگان این گروه را باعث تحریک افکارعمومی علیه سیاستمداران دانسته‌اند و گفته‌اند که از طریق رسانه‌های خود هیچ کاری برای جوانان انجام نداده است.

 

در کردستان عراق چه می‌گذرد؟ سلیمانیه در التهاب اعتراضات دانشجویی + فیلم-  اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

 

در تحولی دیگر، تظاهرات کنندگان، پنج اداره دولتی از جمله اداره راهنمایی و رانندگی و اداره کارت شناسایی را در منطقه بیره مرکرون در اطراف سلیمانیه به آتش کشیده‌اند.

همچنین دفتر اصلی جنبش تغییر (گوران) در سید صادق از سوی برخی افراد به آتش کشیده شده است، این در حالی است که نیروهای امنیتی اقلیم برای آرام کردن اوضاع تلاش می‌کنند. وزارت فرهنگ و جوانان دولت محلی هم اقدامات خرابکارانه را محکوم کرده است.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب