یکی از بستگان قربانیان زن‌کشی می‌گوید زنان در ترکیه شهروند درجه دو محسوب می‌شوند

  • ۵ روز قبل

بوزات فقدان: زنان در ترکیه شهروندان درجه دوم محسوب می‌­شوند.

حجی بوزات، یکی از بستگان سهر آکتکین، قربانی زن‌کشی، از مقامات ترکیه به دلیل کوتاهی در جلوگیری از قتل او انتقاد و بر مشکلات سیستماتیک در محافظت از زنان در برابر خشونت خانگی تاکید کرده است. در ۲۰ ژوئن، سهر توسط شوهرش، بکر آکتکین، در مرسین در جنوب ترکیه کشته شد. بکر آکتکین به‌تازگی از زندان آزاد شده بود.

بوزات فقدان اقدامات موثر علیه خشونت خانگی را محکوم کرد و گفت: «زنان شهروندان درجه دوم محسوب می­‌شوند». او بر نیاز فوری به حفاظت­‌های قوی­‌تر و تغییرات سیستمی برای جلوگیری از فجایع بیشتر تاکید کرد. بکر آکتکین که سابقه سوء مصرف مواد مخدر و خشونت از جمله خشونت علیه پسرش را داشت، چند روز قبل از قتل همسرش آزاد شده بود.

بوزات به نرمش سیستم قضایی به عنوان یک موضوع مهم اشاره کرد و خاطرنشان کرد که مرتکبین قتل، اغلب حداقل مجازات را دریافت می­‌کنند.  وی در حالی که از سازمان‌های زنان می‌خواست تا مبارزات خود را علیه کوتاهی دستگاه قضایی ترکیه تشدید کنند، گفت: «سیستم قضایی ترکیه، چنین اقداماتی را تقویت می­‌کند». وی با ابراز ناامیدی از تلفات مداوم و دردهای وارده بر خانواده‌ها، خواستار اصلاحات فوری در قوانین ترکیه شد.

بکر آکتکین، همسرش سهر را به یک ملک خانوادگی برد و مورد حمله قرار داد. وی سابقه دیرینه خشونت خانگی و جرایم مربوط به مواد مخدر را داشت و سه بار برای او حکم صادر شد تا از خانواده‌­اش دور بماند. اما از زندان آزاد شد و شش روز بعد دست به قتل زد. بعداً بکر دستگیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب