چرا پژاک مانع دیدار خانواده «فردین صالحی» با او شد؟

  • ۳ ماه قبل

این موضوع که خانواده اعضای فریب داده شده یا ربوده شده پژاک (کُردهای ایرانی) می خواهند صدایشان شنیده شود، درد هایشان دیده شود و پس از آن کسی یا کسانی به مدد آنها رفته و آلامی بر مشکلات بسیار آنها شود، مساله ای است باید نسبت به آن توجه ویژه داشت.

بار سنگین مشکلات متعددی که متعاقب از دست دادن فرزندانشان متحمل این خانواده ها میشود بعضا به فروپاشی و نابودی کامل برخی از آن خانواده ها منجر می شود.

بارها در خصوص خانواده های کرد ایرانی که قربانی سیاست های غیر انسانی و ناقض حقوق بشری چون ناپدیدسازی اجباری و به کارگیری کودک سرباز در گروه های شبه نظامی چون پ ک ک/پژاک شده اند گفته ایم.

خواسته ها و مطالبات آنها را هم از زبان خودشان در قالب گفتگوهای متعدد و گزارشاتی مطرح کردیم.

روی سخن این خانواده های با مخاطبان خاص خود اعم از دولت ایران، نهادهای حقوق بشری داخلی و خارجی، رسانه ها و فعالین مجازی و در نهایت رهبران پ ک ک/پژاک است.

سرگردانی تنها یکی از آسیب هایی است که خانواده های قربانی سیاست ناپدیدسازی اجباری و به کارگیری کودک سرباز در گروه های شبه نظامی چون پژاک با آن مواجه هستند.

اما، گویا گوش شنوایی نیست و دیده ای برای تماشای غم و اندوه بسیار آنها، آماده نیست!

این افراد و خانواده های قربانی، به اختیار این سرنوشت را پیدا نکردند، آنها به خواست خودشان گرفتار این حجم از مشکلات عدیده اقتصادی، اجتماعی و … نشدند و هیچ کدامشان از اینکه فرزند یا فرزندانشان توسط شبه نظامیان کُرد دزدیده یا فریب داده شده خوشحال نیستند.

یکی از آن چندین خانواده کُرد ایرانی درگیر در این موضوعات که قربانی سیاست استفاده از کودک سربازان توسط پژاک شده اند، خانواده «فردین صالحی» است.

آنطور که پدر فردین در گفتگویی با دیدبان حقوق بشر کردستان ایران مطرح کرده، وی پس از چندین مرتبه مراجعه مستقیم به مقرهای پژاک در اقلیم کردستان عراق نتوانست کوچکترین سرنخی از سرنوشت فرزندش بدست آورد.

پدر فردین صالحی با ابراز تاسف عمیق از این مساله که چرا نیروهای پژاک که ادعا می کنند یک حزب سیاسی هستند! اجازه ملاقات با فرزندش را نداده اند؟

او معتقد است که حتی زندانیان اعدامی نیز می توانند با اعضای خانواده خود دیدار داشته باشند، اما در این گروه گویا شرایط به نحوی دیگر است!

در این میان و بر اساس آنچه پدرش در گفتگوی با ما مطرح کرد، باید «فردین صالحی» را نیز یکی دیگر از مصادیق اعضای فریب داده شده توسط نیروهای پژاک دانست.

همچنین باتوجه به اینکه فردین در دوران دبیرستان توسط برخی اشخاص نامعلوم فریب داده شده و به سمت آن گروه رفته، می توان او را در قالب اعضای «کودک سرباز» پژاک نیز قلمداد کرد که نقض حقوق بشر و ناقض تعهدات بین المللی پژاک به حساب می آید.

امیدواریم مجامع حقوق بشری داخلی و جهانی نسبت به این رویه خطرناک و مستمر پ ک ک/پژاک در ربایش و فریب افراد کمتر از ۱۸ سال در راستای تقویت اعضای خود به شیوه نامتعارف! ورود کرده و مانع از این اقدام ناقض حقوق بشری شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کُردی

آخرین مطالب