پدر نیان درویشی: پژاک به هیچ وجه اجازه دیدار با دخترم را نداد

  • ۲ سال قبل

دیدبان حقوق بشر کردستان ایران در ادامه گفتگوهای مستمر خود با خانواده قربانیان جنایات گروه پ ک ک/ پژاک با پدر «نیان درویشی» یکی دیگر از قربانیان گفتگویی را ترتیب داده است.

خانواده نیان درویشی امروز و پس از گذشت سه سال از زمان ربوده شدن دختر شانزده ساله خود توسط پژاک، هیچ اطلاعی از فرزندشان ندارند.

یکی از رویکردهای ثابت گروه هایی شبه نظامی چون پ ک ک/ پژاک است که بعد از یک یا چندسال از کشته شدن کودکان، به خانواده ها اطلاع می دهند که فرزندانشان کشته شده و در اغلب موارد هم از محل دفن آنها خبری نمی دهند.

بنا به گفته اکثر خانواده ها، پژاک معمولا به آنها فشار آورده که چرا با رسانه ها در خصوص فرزندانشان گفتگو کرده اند، تا بلکه آنها بتوانند در سایه سکوت رسانه ای، کماکان به «نقض حقوق شهروندان کردی» ادامه دهند.

یکی دیگر از نکات قابل تامل این است که رویکرد گروه های شبه نظامی چون پژاک در استفاده از کودکان در جنگ، بر خلاف تعهدی است که آنها در «کنوانسیون ژنو» مبنی بر عدم استفاده از کودکان کمتر از ۱۸ سال داشتند.

شاید بتوان فریب و ربایش نوجوانان، جوانان و البته کودکان کُرد و سپس مسلح کردن و استفاده از آنها برای اغراض و منافع رهبران گروه های شبه نظامی چون پژاک و پ ک ک را تنها دستاورد و هدیه مدعیان دفاع از حقوق مردم کُرد دانست.

در واقع این اقدامی ناقض حقوق بشری است که این گروه ها به طور مستمر به انجام آن اصرار می ورزند.

متن کامل گفتگو به شرح زیر است:

مدتی بود که اعضای گروه پژاک رفت و آمد زیادی در روستای ما داشتند و نیان هم دختری بود که بسیار به خانواده وابسته و به دور از هرگونه اطلاعی در خصوص این گروه ها بود.

بنابراین این رفت و آمدها باعث آشنا شدن نیان با دخترهایی که عضو پژاک بودند شد و در نهایت آنها با دروغ ها و وعده های پوچالی باعث فریب این «دختر شانزده ساله» شدند.

زمانی که خبر رفتن نیان را به من دادند، مثل همیشه مشغول به کار نجاری بودم.

پس از پیگیری های مختلف از افرادی که خود قبلا به عضویت این گروه ها درآمده بودند و بعد از چندی موفق به فرار شده بودند، به این نتیجه رسیدیم که دیگر دختر نوجوان خود را نخواهیم یافت، چرا که هر کاری انجام می دادیم با بن بست روبرو میشد و پژاک ابدا اجازهٔ ملاقات با دخترمان را نمیداد.

امروز هم پس از سه سال از ربوده شدن دختر نوجوانمان، من به عنوان پدری ۶۴ ساله و همچنین دیگر اعضای خانواده، تنها منتظر خبری از نیان هستیم.

در آخر هم از تمام دستگاه های مرتبطی که بتوانند کمکی به ما داشته باشند تقاضا می کنیم که اگر خبر یا اطلاعی از دختر ربوده شده ما دارند حتما ما را هم مطلع کنند.

 

* دیدبان حقوق بشر کردستان ایران در خصوص این افراد همچنان به پیگیری های خود تا دست یابی به نتیجه ای مشخص از سرنوشت نامعلوم شهروندان کرد گرفتار شده در گروه های شبه نظامی ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب