پدر شیروان سیدی پور: پسرم از سوریه گفت که قصد بازگشت به ایران دارد

  • ۲ سال قبل

دیدبان حقوق بشر کردستان ایران در ادامه گفتگوهای مستمر خود با خانواده قربانیان جنایات گروه پ ک ک/ پژاک با پدر «شیروان سیدی پور» یکی دیگر از قربانیان گفتگویی را ترتیب داده است.

یکی از رویکردهای ثابت گروه هایی شبه نظامی چون پ ک ک/ پژاک است که بعد از یک یا چندسال از کشته شدن اعضای ایرانی خود، به خانواده ها اطلاع می دهند که فرزندانشان کشته شده و در اغلب موارد هم از محل دفن آنها خبری نمی دهند.

بنا به گفته اکثر خانواده ها، پژاک معمولا به آنها فشار آورده که چرا با رسانه ها در خصوص فرزندانشان گفتگو کرده اند، تا بلکه آنها بتوانند در سایه سکوت رسانه ای، کماکان به «نقض حقوق شهروندان کردی» ادامه دهند.

یکی دیگر از نکات قابل تامل این است که رویکرد گروه های شبه نظامی چون پژاک در استفاده از کودکان در جنگ، بر خلاف تعهدی است که آنها در «کنوانسیون ژنو» مبنی بر عدم استفاده از کودکان کمتر از ۱۸ سال داشتند.

در کنار این سیاست خصمانه، رویکرد ضد بشر دیگر این گروه های شبه نظامی ربایش و فریب نوجوانان و جوانان مناطق کُرد نشین ایران است.

در واقع این اقدامی ناقض حقوق بشری است که این گروه ها به طور مستمر به انجام آن اصرار می ورزند.

متن کامل گفتگو به شرح زیر است:

پسرم (شیروان سیدی پور) پنج سال است که به دلیل بدهکاری هایی که داشت و دعوا و شکایتی که از وی شده بود از ما جدا شده است.

تقریبا یکسال پیش (دی ماه سال گذشته) با ما تماس تلفنی گرفت و گفت که در سوریه است و در جنگ با داعش زخمی شده است و البته گفت که قصد برگشت به ایران را دارد ولی به دلیل شکایتی که از وی ثبت شده نگران برگشتش بود.

در حال حاضر دیگر خبری از پسرم ندارم و اطلاعی ندارم که چطور و چگونه به سوریه رفته بود.

حقیقت اینطور هست که شیروان درگیر مشکلاتی شده بود و نهایت منجر به این شد که از ما جدا شود. پسرم مقداری بدهکار داشت و متاسفانه با طرف بدهکار خودش وارد دعوا و درگیری می شود و به همین دلیل هم آن فرد از پسرم شکایت می کند.

شیروان اطلاعی از تصمیمی که گرفته بود به ما نداد و فقط پس از ۱۷ یا ۱۸ ماه تماس گرفت و گفت که موضوع از این قرار بوده و به سوریه رفته است.

این اولین و آخرین تماسی بود که با ما داشت و دیگر همانطور که گفتم اطلاعی از شیروان نداریم و تا الان هم جایی سراغش را نگرفتیم چون عراق و سوریه را نمی شناسیم.

اما این مطلب را هم بگویم که حاضرم به هر میزان که برگشت شیروان هزینه داشته باشد پرداخت کنم، فقط پسرم بار دیگر به آغوش خانوادش برگردد.

هرچند که شیروان در تماسی که داشت گفت بار دیگر تماس می گیره اما اینطور نشد و ما هم شماره ای که او با ما تماس گرفت را نداریم و نمی توانیم تماسی داشته باشیم، ولی به هرحال امیدواریم که یکبار دیگر تماس بگیرد و به شیروان بگوییم که برگردد.

 

* دیدبان حقوق بشر کردستان ایران در خصوص این افراد همچنان به پیگیری های خود تا دست یابی به نتیجه ای مشخص از سرنوشت نامعلوم شهروندان کرد گرفتار شده در گروه های شبه نظامی ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب