«ادعای» نشریه ترکیه‌ای: ۲ هزار نیروی پ.ک.ک برای جنگ در کنار اسرائیل به غزه اعزام شده‌اند

  • ۹ ماه قبل

نشریه «ترکیه» در گزارشی «مدعی شده است» که عناصری از گروه مسلح و ستیزه‌جوی پ.ک.ک به عنوان مزدور راهی سرزمین‌های اشغالی فلسطین شده‌اند تا به همراه این رژیم در غزه با مقاومت فلسطین بجنگند.

این نشریه نوشته که قرار است رژیم اسرائیل به هر نیروی عضو پ.ک.ک برای جنگ علیه فلسطین مبلغی حدود ۲۲۰ دلار ماهانه پرداخت کند و اگر هر کدام از این نیروها در این جنگ کشته یا زخمی شوند، مبلغ ۲۵ هزار دلار به عنوان غرامت به خانواده‌هایشان پرداخت خواهد شد.

گزارش نشریه «ترکیه» حاکی از آن است که دلیل توجه رژیم اسرائیل به جذب نیروهای پ.ک.ک، تونل‌های حماس است. زیرا نیروهای رژیم اسرائیل از ورود به تونل‌های حفر شده توسط حماس هراس دارند و نگران این هستند که زنده از تونل‌ها خارج نشوند؛ به همین دلیل نیز به سراغ جذب و به‌کارگیری نیروهای غیراسرائیلی رفته‌اند و عملاً در حال استخدام مزدور هستند. این نشریه مدعی شده که بر همین اساس، ۲ هزار مزدور جنگجو از کشورهای اروپایی، عراق، سوریه و آمریکا به سرزمین‌های اشغالی وارد شده‌اند.

این نشریه افزوده است: «از منطقه، اعضای گروه مسلح پ.ک.ک، به عنوان مزدور در سرزمین‌های اشغالی حضور پیدا کرده‌اند که عمدتاً از شمال عراق هستند و با مساعدت مسعود بارزانی اعزام می‌شوند. تخمین زده می‌شود که حدود ۲۰۰ هزار یهودی کُرد در منطقه حضور داشته باشند که بخشی از آنها نیز برای جنگ علیه فلسطین و غزه اعزام شده‌اند».

این نشریه «ادعا کرده است» که «نیروهای پ.ک.ک، به‌دلیل یهودی بودن شهروندی رژیم صهیونیستی را نیز اخذ کرده‌اند و با ۳ هواپیما از اربیل به سرزمین‌های اشغالی منتقل شده‌اند. این افراد عمدتاً از منطقه عین‌العرب در شمال سوریه به شمال عراق و سپس تل‌آویو رفته‌اند زیرا به جنگ شهری آشنا هستند. آخرین پرواز در روز ۲۹ اکتبر به تل‌آویو رفته است و تاکنون ۸ نفر از این افراد در جنگ غزه کشته شده‌اند».

دیدبان حقوق بشر کردستان ایران، اعتقاد دارد این خبر به دلایل مختلف نمی‌تواند نزدیک به واقعیت باشد و احتمالاً صحیح نیست و بخشی از جنگ روانی دولت ترکیه و سازمان اطلاعات این کشور است.

دلیل اول: اوجالان با همکاری مستقیم موساد با دولت ترکیه، به دام افتاد و در اختیار میت ترکیه قرار گرفت. لذا هرگونه همکاری اعضای پ.ک.ک با رژیم اسرائیل، یک خیانت بزرگ به رئیس فرقه پ.ک.ک یعنی اوجالان خواهد بود. بعید به‌نظر می‌رسد که پ.ک.ک که مدام در سایت خود خواستار آزادی اوجالان و برگزاری کمپین‌های مختلف (و البته بی‌اثر) است، تن به این همکاری بدهد. زیرا هم یک عقب‌گرد آشکار و غیرقابل توجیه است و هم باعث ضعف بیش از پیش پ.ک.ک در شمال عراق و قندیل خواهد شد. پ.ک.ک هم‌اکنون نیز با ضعف شدید نیروی انسانی، عدم عضویت اعضای جدید در گروه، کشته شدن فرماندهان ارشد و اعضای میانی مواجه است و ترکیه با استفاده از قدرت فناوری و نیروی هوایی و پهپاد و جنگ الکترونیکی و البته همکاری خاندان بارزانی، عملا پ.ک.ک را نابود کرده است. در واقع، از پ.ک.ک جز چند فرمانده پیر، چند صد نیروی بی‌تجربه محصور در جنگل و کوهستان که به اجبار در گروه مانده‌اند؛ چند سایت برای ادامه پروپاگاندا و چند تجمع با اعضای محدود در اروپا، دیگر چیزی باقی نمانده است و اگر این گروه، ۲ هزار عضو آشنا به جنگ شهری و چریکی داشت، آنها را علیه ترکیه در سوریه و شمال عراق به کار می‌گرفت نه اینکه در این شرایط وخیم خود به لحاظ میدانی، آنها را راهی تونل‌های حماس بکند. از تونل‌های حماس، که نیروهای ویژه اسرائیل و آمریکا، هراس دارند، نیروهای پ.ک.ک قرار است چه کاری را انجام دهند؟ مرگ اعضای پ.ک.ک در غارهای قندیل، بس نبود که حالا قرار است کردها را قربانی جنگ‌افروزی و جنایت اسرائیل کنند؟

دلیل دوم: پ.ک.ک، شهره به تناقض و دروغ است. این گروه مسلح و تروریستی، در سایت خود حداقل در لفظ، از حماس و غزه حمایت کرده است. اکنون اگر نیروهای خود را به نبرد علیه غزه و فلسطین اعزام کند، چه توجیهی برای حداقل اعضای خود دارد؟

دلیل سوم: این نشریه و این گزارش را می‌توان در چارچوب پروپاگاندای ترکیه تفسیر کرد. ترکیه و میت، از هر روشی برای تخریب پ.ک.ک بهره می‌برند. اعزام ۲ هزار نیروی پ.ک.ک به یاری اسرائیل علیه فلسطین، جنگ روانی اردوغان است تا هم خود را حامی فلسطین نشان بدهد و هم تصویر پ.ک.ک را بیش از پیش تخریب کند و اندک آبروی پ.ک.ک و اندک اعتبار آن را نیز بر باد بدهد. حامیان فلسطین در ترکیه، به شدت فعال هستند و راهپیمایی‌های بزرگی برگزار کردند. اردوغان و میت با استفاده از این گزارش، پ.ک.ک را بیش از پیش در داخل ترکیه، تخریب و خود را برای انتخابات و رقابت با نامزدهای منسوب به این گروه، آماده می‌کنند. از سوی دیگر این خبر باید در رسانه‌های معتبری منتشر و قرینه و شواهد معتبری برای آن ارائه شود. مگر می‌شود یک گروه ۲۰۰۰ نفری به نفع اسرائیل وارد میدان شود و شواهدی از نقش پ.ک.ک در میدان غزه و فلسطین وجود نداشته باشد؟ چرا خبرگزاری‌های معتبر، این خبر را منتشر نکرده‌اند؟

نکته مهمی که نباید فراموش کرد حمایت ترکیه از اسرائیل است. یعنی ترکیه و میت و اردوغان، در حالی پ.ک.ک را متهم به حمایت از اسرائیل در جنگ علیه مردم فلسطین کرده‌اند، که ترکیه، حتی یک فشنگ به مردم غزه کمک نکرده است. ترکیه، با اسرائیل، روابط دیپلماتیک، سیاسی، اقتصادی و امنیتی گسترده دارد. حتی بر خلاف برخی کشورهای مختلف جهان، سفیر رژیم اسرائیل را نیز اخراج نکرده و سفیر خود را نیز از تل‌آویو فرانخوانده است. صدها کشتی کانتینربر در طول یک ماه اخیر که جنگ و تجاوز وحشیانه اسرائیل علیه غزه جریان دارد، از بندر استانبول راهی بندر حیفا شدند. چرا اردوغان، این روابط اقتصادی را با تل‌آویو قطع نکرده است؟ اردوغان که در سخنرانی خود در استانبول علیه اسرائیل موضعی تند گرفت و گفت: «اسرائیل یک گروه اشغالگر تروریست است و ما اسرائیل را به عنوان جنایتکار جنگی به دنیا معرفی خواهیم کرد»، چند اقدام نظامی علیه اسرائیل انجام داده است؟ میزبان چندهزار آواره فلسطینی است؟ چه مقدار کمک نظامی به غزه انجام داده است؟ به قول یک تحلیلگر مسائل ترکیه، «می‌توان گفت، اردوغان با ناامیدی از بازیگری در جنگ غزه در شرایط فعلی، روی به افکار عمومی داخلی آورده تا بتواند با تندتر کردن مواضع نسبت به اسرائیل، انتخابات شهرداری‌ها که کمتر از ۵ ماه دیگر برگزار خواهد شد را به‌دست آورد». در این شرایط، چه روشی بهتر از سخنرانی و انتساب دروغ به پ.ک.ک؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کُردی

آخرین مطالب